2011. november 14., hétfő

Csongrád - Nagyboldogasszony templom

Egyeztetés céljából látogattuk meg Csongrád főterén a templomot. Szerencsére az irodavezető és kollégámnak kellett ezen ténylegesen részt venniük, így én nyugodtan fényképezhettem. És még állvány is volt nálam... :)

Galéria
(Katt a képre)

Csongrad - Nagyboldogasszony templom


Műemlék törzsszáma: 2730
Védés ideje: 1958
Szemle időpontja:2011. november
Cím: Csongrád, Kossuth tér
Térkép/felülnézet:

View Larger Map


Leírás:Szabadon álló, egyhajós, félköríves szentélyzáródású, homlokzati tornyos templom, a szentély felé kontyolt nyeregtetővel, a hajó két oldalának középtengelyében földszintes, kontyolt nyeregtetős kápolnákkal, a szentély két oldalához csatlakozó emeletes sekrestyével és keresztelő kápolnával. A tornyon vízszintes szemöldökű, kőkeretes félköríves bejárat, benne a gr. Károlyi család címere, a szemöldökpárkányon „istenszem” angyalokkal. A homlokzat két oldalán, félköríves fülkékben, Nepomuki Szent János és Páduai Szent Antal szobra. A főbejárat melletti ajtók közül a Ny-i a toronyba és a kórusba vezet, a másik elfalazott. A tűzkiáltó erkélyes, összetett sisakkal fedett torony íves volutákban végződő féloromfalakkal csatlakozik a hajóhoz. Csehsüveg boltozatos hajó, csehsüveg és cikkelyes negyedgömb boltozattal fedett szentély, a hajó bejárati oldalán, oszlopokon nyugvó karzat. Falképek: 1914-1915 (Lohr Ferenc, Tary Lajos). Berendezés: jellemzően 18. század vége; főoltár, 1791–1792, főoltárkép, 1917 (Tary Lajos); Szent Anna-oltárkép, 1867 (Körrey György); Nepomuki Szent János-oltárkép, 1892 (Müller); Fájdalmas Anya- és Szent Kereszt-oltárképek, 1910 (Piroska István). Orgona, 1910 (Rieger Ottó). Építtette a kegyúr gr. Károlyi-család 1762 és 1769 között. Tornya 1784-ben épült, amelyet 1886-ban átépítettek. A kórus 1910-ben épült. A második világháború után a belsőt kis mértékben átalakították.

Forrás: Csongrád Megye Műemlékjegyzéke, 2010 kézirat. Keresztessy Csaba leírása

Megjegyzés/kiegészítés: A szentélyhez kapcsolódó keresztelő kápolna belső falfestményei (ezekről nem tesz említést a rövid leírás) közül külön kedvencem az angyali üdvözlet magyar tanyával...

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése