2011. november 14., hétfő

Csongrád - Nagyboldogasszony templom

Egyeztetés céljából látogattuk meg Csongrád főterén a templomot. Szerencsére az irodavezető és kollégámnak kellett ezen ténylegesen részt venniük, így én nyugodtan fényképezhettem. És még állvány is volt nálam... :)

Galéria
(Katt a képre)

Csongrad - Nagyboldogasszony templom


Műemlék törzsszáma: 2730
Védés ideje: 1958
Szemle időpontja:2011. november
Cím: Csongrád, Kossuth tér
Térkép/felülnézet:

View Larger Map


Leírás:Szabadon álló, egyhajós, félköríves szentélyzáródású, homlokzati tornyos templom, a szentély felé kontyolt nyeregtetővel, a hajó két oldalának középtengelyében földszintes, kontyolt nyeregtetős kápolnákkal, a szentély két oldalához csatlakozó emeletes sekrestyével és keresztelő kápolnával. A tornyon vízszintes szemöldökű, kőkeretes félköríves bejárat, benne a gr. Károlyi család címere, a szemöldökpárkányon „istenszem” angyalokkal. A homlokzat két oldalán, félköríves fülkékben, Nepomuki Szent János és Páduai Szent Antal szobra. A főbejárat melletti ajtók közül a Ny-i a toronyba és a kórusba vezet, a másik elfalazott. A tűzkiáltó erkélyes, összetett sisakkal fedett torony íves volutákban végződő féloromfalakkal csatlakozik a hajóhoz. Csehsüveg boltozatos hajó, csehsüveg és cikkelyes negyedgömb boltozattal fedett szentély, a hajó bejárati oldalán, oszlopokon nyugvó karzat. Falképek: 1914-1915 (Lohr Ferenc, Tary Lajos). Berendezés: jellemzően 18. század vége; főoltár, 1791–1792, főoltárkép, 1917 (Tary Lajos); Szent Anna-oltárkép, 1867 (Körrey György); Nepomuki Szent János-oltárkép, 1892 (Müller); Fájdalmas Anya- és Szent Kereszt-oltárképek, 1910 (Piroska István). Orgona, 1910 (Rieger Ottó). Építtette a kegyúr gr. Károlyi-család 1762 és 1769 között. Tornya 1784-ben épült, amelyet 1886-ban átépítettek. A kórus 1910-ben épült. A második világháború után a belsőt kis mértékben átalakították.

Forrás: Csongrád Megye Műemlékjegyzéke, 2010 kézirat. Keresztessy Csaba leírása

Megjegyzés/kiegészítés: A szentélyhez kapcsolódó keresztelő kápolna belső falfestményei (ezekről nem tesz említést a rövid leírás) közül külön kedvencem az angyali üdvözlet magyar tanyával...

2011. november 6., vasárnap

Aigner Nándor-ház

Galéria
(Katt a képre)

Szeged, Aigner Nándor ház


Műemlék törzsszáma:11100
Védés ideje:2005
Szemle időpontja:2011. október
Cím: Szeged, Széchenyi tér 3.
Térkép/felülnézet:


View Larger Map


Leírás:Zártsorú beépítésben álló, keretes beépítésű, egyemeletes, alápincézett, nyeregtetős lakóépület. Utcai homlokzatán magas attikával lezárt középrizalit, bábos mellvéddel aedikulás padlásablakkal, mögötte csonka kúp alakú, bádogozott lefedéssel. A középrizalitban, félköríves záradékú kapunyílás, felette konzolokkal alátámasztott, bábos korlátos erkély. A földszinti homlokzatot műkőborítás fedi, benne vízszintes záradékú üzletportálok. Az emelet kváderezett, a középrizalizot négy falpillér tagolja, köztük íves fülkékben vízszintes záradékú, timpanonnal lezárt nyílások, a timpanonon figurális díszítéssel, a kötényben bábos díszítéssel. A többi emeleti ablak hasonló kialakítású, figurális díszítés nélkül. Udvarának földszintjén újabb, vasvázas és üveg-szerkezetű íves lefedés, a homlokzat előtt kovácsoltvas korlátos függőfolyosó. A félköríves dongával fedett kapualjat pilaszterekre támaszkodó, festett hevederívek tagolják. Ebből nyíló félkör alakú lépcsőházban félkörös nyílású falfülkék, az emeleti részen a festett oszlopokkal körülvett fülkékben kagylómotívummal, Hermész-falképpel. A korlát öntöttvasból, a lépcsőfokok mészkőből készültek. Építtette Aigner Nándor fűszerkereskedő és felesége Pfann Mária 1883–1884-ben (építész: Jiraszek Nándor és Lechner; kivitelező: Jiraszek Nándor és Krausz Lipót). Az udvari emeletes szárny 1884-ben épült (építész: Hoffer Károly).

Megjegyzés/kiegészítés:Teljes homlokzatról készített fotókat még tervezek kirakni, amint lehullottak a platánfa levelek. 2005-ös felújítása előtt erősen leromlott állapotú volt, belső díszítő falfestései nyomokban látszódtak. Belső tereiben iroda működik, így a nagyközönség számára azok nehezebben tekinthetőek meg. A földszinti egyenes záródású portálok utólagos, 1910-es évekbeli átalakítás eredménye, akkori funkciója bank volt, melynek felirata egészen néhány évvel ezelőttig látszódott.

2011. október 6., csütörtök

Körösladány - Wenckheim-Merán-kastély

Leírás: "Volt Wenckheim-Merán-kastély, copf, épült 1805-ben Czigler Antal tervei szerint. A földszintes épület főhomlokzata 3+1+3+kapu 14+3+1 tengelyes, belsejében biedermeyer intarziás ajtókeretek. A kastély parkja közterület, benne labirintus. További barokházak: intézői lak, sörház, vendégfogadó. A parkban áll a klasszicista r. k. templom." (Ikafalvi Diénes Virág (szerk.): Magyarország Műemlékjegyzéke, 1990., Országos Műemléki Felügyelőség. Budapest, 1990. I. kötet, 301. o.)
Műemlék törzsszáma: 836
Védés ideje: 1953, 1958
Szemle időpontja: 2011. szeptember 15.
Cím: Körösladány, Wenckheim Béla u.  5.
Térkép:




View Larger Map


Megjegyzés/kiegészítés: az épület jelenlegi rendeltetése általános iskola, ehhez kapcsolódik a hatvanas évek végén(?) épített volt gimnáziumi épület, mely szintén az általános iskola része ma. A kastély hátsó homlokzata előtt futott valaha a Sebes-Körös. A meder helyét jelzi ma a parkosított futball pálya. A felújítás során az egyik erre néző helyiségben díszítőfestéket találtak, melyet helyreállítottak (ld. fényképek). Ez a helyiség eredetileg fedett-nyitott terasz volt, kilátással a Sebes-Körösre. Az épületet a közelmúltban újították föl és építettek telkén újabb épületet, illetve bővítették az újabb iskolaépületet.

Galéria
(Katt a képre)




Körösladány, Wenckheim-Merán kastély